Korepetycje z języka angielskiego. Gaszenie pożaru na koniec semestru czy skuteczna nauka języka?

31.10.2023

Dostałeś pierwszą jedynkę ze sprawdzianu? Nie wiesz, jak zabrać się za pracę domową? Pewnie już w twojej głowie pojawiła się myśl, że potrzebujesz korepetycji, żeby nadrobić zaległości przed zbliżającym się testem? Nie tędy droga, przynajmniej w przypadku nauki języka.

Korepetycje z języka angielskiego – czy mają sens?

Uczęszczając na korepetycje po to, by poprawić oceny zadziałasz półśrodkiem. W takiej sytuacji skupisz się tylko wyrywkowo na wybranym aspekcie i najpewniej po napisaniu sprawdzianu wiedza szybko wypadnie Ci z głowy. Korepetycje są niczym gaszenie pożaru, niewątpliwie przyniosą korzyści w podbramkowej sytuacji, lecz może się okazać, że nie przełoży się to na pogłębienie twojej rzeczywistej wiedzy. Nauka angielskiego (i innych języków obcych) polega na czymś innym. Ważne jest, aby sukcesywnie, krok po kroku, poszerzać swoją wiedzę, wzbogacać słownictwo, ale także ćwiczyć umiejętności językowe w praktyce – w mowie i piśmie.

Szkoła językowa czy korepetycje indywidualne?

Celem korepetycji jest nadrobienie zaległości lub wyrywkowe zrozumienie materiału, który należy poprawić na kolejnym sprawdzianie. To z kolei wskazuje, że jest to chwilowe przeciwdziałanie problemom i brakom, które nagromadziły się w szkole. Możemy się zgodzić, że oceny są istotne, ale tylko jeśli są miarodajne i przekładają się na rzeczywistą wiedzę, jeśli tak nie jest to nie przynoszą wymiernych korzyści. Lepiej jest sukcesywnie pogłębiać wiedzę niż uczyć się fragmentarycznie na pamięć.

Zauważyliśmy, przez lata doświadczenia, że trafiający do nas uczniowie po korepetycjach, zwykle mają niższy poziom od rówieśników. Co roku przychodzi do nas kilka osób, którym korepetytor pomagał w odrabianiu pracy domowej lub przygotowaniu do poszczególnych testów, ale jednocześnie nie robili postępów. Różnica się pogłębia w miarę upływu czasu spędzonego wyłącznie na wyrywkowych korepetycjach. Oczywiście nie jest to regułą, lecz zauważamy, że to często pojawiający się schemat.

Nauka angielskiego w szkole językowej polega na opanowywaniu umiejętności z różnych aspektów językowych, jak pisanie czy mówienie. W szkole językowej Blue Pencil przekazujemy również wiedzę w taki sposób, by przydała się w praktyce, a kreatywne podejście native speakerów sprawia, że łatwiej zapada w pamięć.

Szkoła języków obcych – jakie ma zalety?

Szkoły językowe charakteryzują się regularnym nauczaniem, opartym na ściśle opracowanym programie edukacyjnym, dzięki czemu nauka jest efektywna. W Blue Pencil realizujemy autorski program nauczania inspirowany wieloletnim doświadczeniem nauczycielskim. Co więcej, nasza szkoła wyróżnia się na tle innych, ponieważ uczą u nas native speakerzy pochodzący z różnych zakątków świata. Kolejnym atutem szkoły językowej są zajęcia w niewielkich grupach, co umożliwia odbywanie konwersacji między uczniami i zdobywanie kolejnych umiejętności, w tym pokonywanie “bariery językowej”. Nauka nie skupia się wyłącznie na podręcznikowej wiedzy, lecz bazując na niej, pozwala rozwijać się i zdobywać praktyczne umiejętności. W Blue Pencil zależy nam, aby nasi uczniowie kształcili się w każdej płaszczyźnie językowej jak m.in. mówienie, pisanie, czytanie czy wzbogacanie słownictwa.

Na jakim poziomie językowym aktualnie jestem?

Skuteczna nauka języka angielskiego zaczyna się od dobrego określenia aktualnego stanu wiedzy ucznia. Ustalenie poziomu, pozwoli na odpowiednie dostosowanie planu nauki i kolejnych wyzwań językowych. Dzięki temu unikniesz powtarzania tego, co doskonale już wiesz oraz nie zostaniesz wyrzucony na głęboką wodę, ucząc się zbyt skomplikowanych zagadnień. Warto pamiętać, że na ogólny poziom ucznia składają się mniejsze aspekty językowe – takie jak np. płynność, słownictwo bierne i aktywne, poprawność gramatyczna czy pewność siebie. To oznacza, że nieśmiała i mniej pewna siebie osoba z bogatym zasobem słownictwa może być na tym samym poziomie, co osoba z mniejszymi zasobami, lecz nie posiadająca barier psychologicznych, ponieważ braki w słownictwie nadrabia płynnością i lepszym wykorzystaniem ograniczonego słownictwa, które zna.

Jak wyglądają lekcje diagnostyczne?

Kurs angielskiego w Blue Pencil rozpoczyna się darmową lekcją diagnostyczną, którą prowadzimy według autorskiego sposobu. W ramach tego spotkania uczeń rozwiązuje cztery zadania w formie ustnej, po których nauczyciel będzie w stanie określić, na jakim poziomie i do jakiej grupy zajęciowej powinien dołączyć. Dodatkowo, czasami proponujemy napisanie testu poziomującego lub egzaminu próbnego, jeśli celem ucznia jest np. odpowiednie przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego czy egzaminu FCE.

Poziomy języka angielskiego

Warto mieć na uwadze, że żadna szkoła językowa nie ma możliwości, by stworzyć grupę uczniów będących na identycznym poziomie – za każdym razem będzie występowało pewne zróżnicowanie. Jednak zawsze staramy się dopasować grupy w taki sposób, by uczniowie byli na jak najbardziej zbliżonych poziomach. Chcąc je ujednolicić, korzystamy ze skali Common European Framework (A1, A2, B1, B2 itd.), którą rozbudowaliśmy o podpoziomy np. A2+ lub B2+.

Nie gaś pożarów korepetycjami, dołącz do zajęć w Blue Pencil w Warszawie!

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocznij kurs języka angielskiego, nie czekaj do końca semestru! Podejmij skuteczną i regularną naukę, a zobaczysz, że przyniesie ona więcej korzyści niż wyrywkowe powtarzanie materiału niezbędnego do poprawienia ocen. Szkoła językowa Blue Pencil ma holistyczne podejście do nauki, dzięki czemu efektywnie podwyższysz swój poziom językowy pod okiem native speakerów! Skorzystaj z naszego kursu językowego w Blue Pencil Śródmieście lub Bemowo już dziś!