Czym różni się nauka języka z native speakerem od kursu angielskiego z lektorem?

16.08.2023

Szkoły językowe często prześcigają się w określaniu doświadczenia nauczycieli, którzy prowadzą u nich zajęcia i nic dziwnego – od ich zaangażowania w dużej mierze zależy końcowy rezultat nauki w szkole językowej, twój lub twojego dziecka. W naszej szkole, zarówno na warszawskim Bemowie, jak i na Woli, nauczycielami są native speakerzy. Jedyny lektor, którego spotkacie na zajęciach, o ile przygotowujecie się do egzaminu ósmoklasisty lub matury z angielskiego, to Marcin. Tyle, że Marcin także w pewnym sensie jest native speakerem – języka polskiego.

 
Czym charakteryzuje się nauka angielskiego z polskim nauczycielem?

Osobę, która do perfekcji opanowała posługiwanie się językiem obcym, nazywamy lektorem. Wykwalifikowany nauczyciel angielskiego, to zwykle osoba z dyplomem ukończenia filologii angielskiej i kwalifikacjami do wykonywania zawodu. Lektorzy nie tylko znają i rozumieją słownictwo czy gramatykę języka angielskiego, ale także wiedzą jak uczyć języka obcego. Opierają się przy tym o metody nauczania i standardy, które najczęściej spotykamy w polskiej szkole, aplikacjach czy podręcznikach do nauki języka obcego, uniwersalne dla każdego poziomu nauczania. Najczęściej edukacja opiera się w pierwszej kolejności o poznanie struktur oraz słownictwa, a później zapamiętanie i poprawne ich stosowanie. Mniejszą uwagę przykłada się do umiejętności swobodnej mowy i konwersacji.

Polscy lektorzy angielskiego z pewnością będą dobrym początkiem dla osób, które dotychczas nie miały okazji do nauki języka angielskiego, lub są na poziomie podstawowym (A1 lub A2). Nasza polska gramatyka różni się od angielskiej i bywa, że niektóre zasady są dla nas trudne do stosowania. Z pewnością łatwiej będzie je zrozumieć podczas lekcji z polskim nauczycielem języka angielskiego.

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby od początku swojej nauki języka angielskiego, to nauczyciel native speaker wprowadził cię w podstawy gramatyczne. Z native speakerem też nauczysz się podstaw, tylko nieco inną metodą.

Na czym polega nauka angielskiego z native speakerem?

Według definicji, native speaker to osoba mówiąca w języku, który poznaje od urodzenia i posługuje się nim na co dzień. Ponieważ jest użytkownikiem języka ojczystego, zna kontekst kulturowy i historyczny regionu z którego pochodzi. Posługuje się zarówno formalną, jak i potoczną formą wypowiedzi – wie odruchowo jakim językiem posługiwać się w pracy, podczas rozmów z przyjaciółmi, ale także w urzędzie. Native speakera znajdziemy zatem wokół siebie, z tą różnicą, że nie każdy z nas może być także nauczycielem.

Native Speakerzy uczący języka to osoby, które uzyskały ku temu odpowiednie kwalifikacje. Wykształcony native speaker może prowadzić zajęcia językowe na całym świecie, ale wymogiem zawsze jest umiejętność przekazania wiedzy. Zdolności pedagogiczne angielskojęzycznych native speakerów mają więc kluczowe znaczenie. W końcu nie każdy z nas jest w stanie w logiczny i uporządkowany sposób przekazywać wiedzę, nawet o tym, co zdaje się tak oczywiste jak własny język.

Czym różni się kurs angielskiego w przypadku native speakerów od nauki z polskim lektorem?

Pomiędzy native speakerem a nauczycielami angielskiego z Polski, najbardziej istotna różnica dotyczy nauczania podstawy języka angielskiego. Sam proces nauki angielskiego z native speakerem przypomina ten, który zachodzi kiedy uczyliśmy się mówić, pisać i słuchać w naszym rodzimym języku. Taka metoda nauki angielskiego nazywana jest immersyjną – polega na zanurzeniu się w naukę języka obcego.

W przeciwieństwie do standardowego programu nauczania, lekcje języka angielskiego z native speakerem polegają przede wszystkim na uczeniu się w oparciu o kontekst. Gramatykę języka angielskiego przyswajasz najpierw wielokrotnie słysząc struktury gramatyczne w kontekście, by potem nauczyć się reguł. Native speaker wytłumaczy zatem niuanse gramatyczne, które masz szansę samodzielnie zauważyć podczas lekcji języka angielskiego i osłuchać się z nimi.

Speakerzy uczący angielskiego posługują się swoim językiem ojczystym, tak jak my używamy polskiego, czyli w sposób zupełnie naturalny. Zatem, być może nie zawsze jest perfekcyjny – my po polsku też nie zawsze wyrażamy się w 100% poprawnie, prawda? Native speaker popełnia błędy, jednak nie jest to istotne przy całym szeregu korzyści, które możesz wyciągnąć z tych zajęć.

Dlaczego w naszej szkole angielskiego uczą właśnie native speakerzy?

Przyczyna jest prosta – nauka języka z angielskim native speakerem, to przede wszystkim zalety. Jest ich wiele, jednak najbardziej istotne jest to, że ucząc się ze speakerami angielskiego, poznajesz język w sposób naturalny – podobnie jak ojczysty.

Kursy języka angielskiego prowadzone przez wykwalifikowanych native speakerów prowadzimy od dziesięciu lat – najpierw na Bemowie, teraz także na Woli. Doświadczenie i obserwacja naszych uczniów – dorosłych, dziecimłodzieży – pokazują nam, że znajomość języka angielskiego po naszych kursach wzrasta diametralnie. Lekcje angielskiego z native speakerem powodują, że wśród naszych uczniów najszybciej rozwija się umiejętność słuchania ze zrozumieniem, co obserwujemy w prowadzonych przez nas statystykach.

Nastoletni uczniowie przygotowujący się do egzaminów ósmoklasisty lub matury, prowadzeni przez native speakerów specjalizujących się w przygotowaniach do egzaminów, władają językiem angielskim na zdecydowanie wyższym poziomie niż przewidziany przez system edukacji!

Nasi słuchacze z pewnością nie nabierają idealnego akcentu po kilku miesiącach kursu języka angielskiego z native speakerem. Precyzyjną wymowę języka angielskiego można osiągnąć raczej przy dłuższej pracy i faktycznie – po kilku latach pojawia się ładny, naturalny akcent. Jest to jednak mocno indywidualne zjawisko, uzależnione od osobistych predyspozycji każdego z nas.

W czasie lekcji angielskiego z native speakerem jesteśmy zmuszeni do posługiwania się wyłącznie językiem angielskim. Przełamanie bariery językowej przychodzi wtedy znacznie łatwiej, a zapamiętywanie angielskiej gramatyki i słówek, odbywa się przez ich stosowanie w praktyce. Dzięki ciągłej rozmowie w języku obcym, zyskujesz nawyk językowy, a prowadząc konwersacje w tematach podobnych do tych, które poruszasz ze znajomymi, doskonalisz umiejętności wypowiedzi. W czasie zajęć z native speakerem osłuchujesz się także z akcentem charakterystyczny dla kraju, z którego pochodzi native speaker i z czasem coraz łatwiej przychodzi ci rozumieć native speakera.

Zalety nauki języka w ten sposób obejmują także przestawienie się na myślenie w języku obcym oraz naturalne przyswajanie nowego słownictwa. Dodatkowo, poszerzasz swoje horyzonty, wymieniając się spostrzeżeniami z osobą, która wychowywała się w innej kulturze, specyficznej dla danego zakątka świata. Jest to bezcenny element nauki języka angielskiego, z którego bardzo chętnie korzystają nasi uczniowie pytając nauczycieli o kuchnię, edukację czy prawo obowiązujące w ich krajach.

Czy każdy może uczyć się angielskiego z native speakerem?

Jasne! Zawsze mile widziana jest minimalna wiedza – podczas zajęć angielski speaker używa tylko swojego języka ojczystego. Masz zatem prawo nie zawsze rozumieć native speakera, jednak trzeba pamiętać, że ucząc się języka obcego z native speakerem, można się porozumieć także bez słów! Jeśli w języku angielskim posiadasz obycie jedynie dzięki ulubionym filmom i utworom muzycznym, ale nadal nic nie rozumiesz – na zajęciach u najlepszych native speakerów możesz liczyć na kreatywne rozwiązania. W takiej sytuacji masz możliwość nie tylko znaleźć odpowiedni zamiennik wyrażenia czy słowa, ale także wyjaśnić o co ci chodzi rysunkiem lub gestem. Niejeden native speaker wykorzysta tę sytuację tak, aby nauczyć cię jeszcze więcej! Idealnym przykładem uniwersalności takiej metody nauki języka są nasi kursanci. Osoba, która nie zna języka i przychodzi do nas na kurs angielskiego zaczynając naukę od zera, znacznie szybciej robi postępy niż uczniowie na wyższych poziomach!

Masz wątpliwości czy angielski native speaker jest odpowiednim nauczycielem dla ciebie?

Sprawdź czy ta metoda nauki języka ci odpowiada! Możesz umówić kilka lekcji i zobaczyć jak się czujesz.